مفصل ,جراحی ,آرتروسکوپی ,داخل ,زانو ,طریق ,داخل مفصل ,جراحی آرتروسکوپی ,آرتروسکوپی زانو ,خارج ساختن ,دیدن داخل

عمل جراحی آرتروسکوپی زانو چیست؟ 

آرتروسکوپی یک وسیله جراحی است که پزشک متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل به جهت تشخیص یا درمان بیماری استفاده میکند. کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

 کاربردها

مشکلاتی که برای درمان آنها می توان از آرتروسکوپی استفاده کرد:

 ترمیم یا خارج ساختن قسمتی از مینیسکی که دچار پارگی شده است.

بازسازی لیگامان صلیبی (جلویی) ACL که دچار پارگی شده است.

خارج ساختن قسمت هایی از غضروف مفصلی که آسیب دیده است.

خارج ساختن تکه های از غضروف یا استخوان که در مفصل زانو رها هستند و باعث ایجادمشکل شده اند.

خارج ساختن بافت سینوویالکه ملتهب و بیمار شده است.

 روش

 اصلی ترین قسمت یک آرتروسکوپ، لوله فلزی توخالی به قطر تقریبی یک نی (نی هایی که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده می شود) است. در یک سمت این لوله فلزی، یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد.

 پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری در بدن، این لوله را وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور منتقل می شود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل مفصل را ببیند. یک منبع نور پرقدرت نور از طریق همان لوله، نور کافی را برای دیدن داخل مفصل در اختیار پزشک می گذارد.

 پزشک شکاف دیگری روی مفصل ایجاد می کند، تا از طریق آن بتواند مقداری مایعات را به داخل مفصل هدایت کند. 

پزشک دو هدف از این اقدام دارد، دلیل اول خارج شدن مایع کدر داخل مفصل و جایگزینی یک مایع شفاف و زلال است تا داخل مفصل بهتر دیده شود و دلیل دیگر افزایش حجم داخل مفصل است تا بدین ترتیب اجزای مفصل بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت کردن آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود. پزشک ارتوپد می تواند بسیاری از قسمت های داخل مفصل را از طریق آرتروسکوپ ببیند و مشکلات آن را تشخیص دهد.

 پزشک معالج ممکن است از طریق شکاف کوچک دیگری در مفصل، ابزارهای جراحی را به داخل آن بفرستد و از طریق آنها اقدام به درمان مشکلات مفصل کند. بعضی از این وسایل مانند چاقو برای بریدن به کار برده می شوند. با بعضی دیگر که یک سر چرخنده دارد، می توان قسمت هایی از بافت های داخل مفصل را تراشید. می توان از لیزر هم در هنگام عمل آرتروسکوپی استفاده کرد.

 اغلب درمان با جراحی آرتروسکوپی به صورت یک جراحی سرپایی است. یعنی بیمار مدت کوتاهی، معمولا چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و بعد از آرتروسکوپی می تواند، همان روز از بیمارستان مرخص شود.

 قبل از شروع عمل، بیمار باید حداقل مدت هشت ساعت معده ی خود را خالی نگهدارد (چیزی نخورد و نیاشامد). زمان انجام آرتروسکوپی ممکن است در حدود نیم تا یک ساعت به طول بیانجامد.

 اگر بیمار در هنگام جراحی، کاملا بیهوش نشده باشد، می تواند از طریق مانیتور شاهد آرتروسکوپی باشید. در پایان جراحی، وسایل خارج می شوند و شکاف های پوستی بخیه و پانسمان می شوند.

  دوران نقاهت عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

 ریکاوری آرتروسکوپی زانو بسیار از ریکاوری سایر عمل های باز زانو سریع تر است. با این وجود، بسیار مهم است که دستورالعمل های جراح ارتوپد خود را بعد از بازگشت به خانه دنبال کنید. شما باید از کسی بخواهید تا پس از رسیدن به خانه به شما کمک کند.

 ورم پس از جراحی آرتروسکوپی زانو

 روزهای اول پس از جراحی پای خود را تا جایی که می شود مانند شکل بالا نگه دارید. از یخ همانطور که دکتر شما برای شما توضیح میدهد برای کاهش ورم و درد استفاده کنید.

  پانسمان زانو

 شما بیمارستان را با یک پانسمان بر روی زانوی خود ترک میکنید. برش ها را خشک و تمیز نگه دارید. جراح شما به شما خواهد گفت که کی می توانید دوش بگیرید یا به حمام بروید و کی باید پانسمان را عوض کنید.چند روز بعد جراح شمار را در مطب می بیند تا روند بهبودئ شما را بررسی کند.و برنامه درمانی پس از عمل شما را شروع کند.

 تحمل وزن

بیشتر بیمارها نیاز به عصا یا سایر وسایل کمک حرکتی بعد از جراحی دارند. جراحتان به شما خواهد گفت که چه زمانی برای گذاشتن وزن خود بر روی پاهایتان مناسب است. اگر سوالی در مورد تحمل وزن دارید با جراح خود تماس بگیرید.

 رانندگی پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

 پزشکتان در مورد رانندگی با شما صحبت خواهد کرد. این تصمیم بر اساس فاکتورهای مختلفی گرفته خواهد شد. از قبیل:

 1-    زانوی درگیر شده

 2-    آیا شما از دنده دستی استفاده میکنید یا دنده اتوماتیک

 3-    ماهیت جراحی

 4-    میزان درد شما

 5-    آیا شما از داروهای مخدر تسکین دهنده درد استفاده می کنید

 6-     شما چقدر خوب می توانید زانوی خود را کنترل کنید

 معمولا بیماران بعد ازیک الی سه هفته پس از جراحی می توانند رانندگی کنند.

منبع اصلی مطلب : درمان درد مفاصل و استخوان با ورزش
برچسب ها : مفصل ,جراحی ,آرتروسکوپی ,داخل ,زانو ,طریق ,داخل مفصل ,جراحی آرتروسکوپی ,آرتروسکوپی زانو ,خارج ساختن ,دیدن داخل
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : عمل جراحی آرتروسکوپی زانو چیست؟