کانال ,تنگی ,نخاع ,علائم ,کاهش ,فقرات ,تنگی کانال ,کانال نخاع ,ستون فقرات ,کانال نخاعی ,کاهش فشار ,تنگی کانال نخاعی ,تنگی کانال کمری،

 

Image result for ‫تنگی کانال نخاعی‬‎

یکی از علل شایع کمردرد تنگی کانال نخاعی است. تنگی کانال نخاعی بیماری افراد میانسال و مسن است.

میدانیم که نخاع در درون کانال استخوانی قرار دارد که از پشت سر هم قرار گرفتن مهره ها تشکیل شده است. اگر به دلایلی این کانال تنگ شود فضای مورد نیاز نخاع کم شده و به آن فشار وارد میشود. این فشار همچنین به اعصابی که از نخاع خارج شده و به اندام تحتانی میرود وارد گشته که موجب بروز علائم بیماری میشود. کانال نخاعی در هر قسمتی از مسیر خود میتواند تنگ شود. این تنگی در ستون فقرات گردنی و یا کمری علائم متفاوتی دارد.

 

علائم "تنگی کانال نخاعی"

 علائم این عارضه معمولا" به مرور زمان بروز می‌کند یا اینکه می‌تواند به صورت یک درد ناگهانی رخ دهد. ممکن است دردی خفیف یا گاهی شدید در مناطق مختلف ستون فقرات خود احساس کنید که بستگی دارد به اینکه کدام بخش از کانال نخاعی تنگ شده باشد. این درد ممکن است مقطعی باشد و یا اینکه فقط در طول فعالیت‌های خاص مانند راه رفتن رخ دهد.

 

تنگی کانال کمری، ممکن است موجب درد، گزگز یا بی‌حسی شود که از باسن‌ شروع شده و دامنه آن تا پشت ران‌ها و گاهی به ساق‌ پا کشیده شود که در این صورت به آن "سیاتیک" گفته می‌شود. تنگی کانال نخاع همچنین باعث لنگش نوروژنیک، گرفتگی دردناک و ضعف در پاها و (به‌طور معمول) در ساق پا می‌شود، این عوارض با راه رفتن یا ایستادن رخ می‌دهد و با نشستن و استراحت از بین می‌رود. در طول زمان این علائم تشدید شده وسبب کاهش استقامت جسمی فرد می‌شود. استفاده از ابزارهای کمکی مانند واکر و یا سبد خرید چرخدار هنگام راه رفتن می‌تواند به کاهش این درد کمک کند.

 

درد ساق پا و گرفتگی عضلات پا همچنین می‌تواند نشانه‌ لنگش عروقی باشد. این عارضه ناشی از تنگی عروق خونی در پا به دلیل بیماری عروق محیطی بروز می‌کند. علت درد پا این است که عضلات پا خون کافی دریافت نمی‌کنند. تشخیص پزشک مبنی بر اینکه علائم درد پا ناشی از بیماری عروق محیطی است و یا تنگی کانال کمری، بسیار حائز اهمیت است. تفاوت اصلی آن‌ها در این است که لنگش عروقی هنگام بالارفتن، شدید‌تر می‌شود و با خم شدن به جلو برطرف نمی‌گردد.

 

تنگی کانال نخاعی گردن، موجب درد و همچنین مورمور یا بی‌حسی می‌شود که از گردن به سمت شانه‌ها، داخل بازوها و دست‌ها کشیده می‌شود. فشار بر روی نخاع (با عبور از طریق نخاع گردنی) می‌تواند سبب ضعف و اسپاسم در بازوها و پاها شود که در این صورت به آن میلوپاتی اسپوندیلوتیک گردن گفته می‌شود. اسپاسم به این معنی است که شما کنترل ماهیچه‌های خود را از دست داده و راه رفتن، قرار دادن پاها بر زمین و یا رها کردن اشیاء برایتان دشوار باشد. همچنین ممکن است هنگام تند راه رفتن با مشکل حفظ تعادل و هماهنگی مواجه شوید.

 

اگر دچار ضعف شدید پا (افتادگی مچ پا) هستید و مشکل کنترل مثانه یا اجابت مزاج دارید، بلافاصله از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. زیرا این علائم نشانه‌ "سندرم دم اسب" می‌باشد.

تشخیص

تشخیص تنگی کانال نخاع کمری کار دشواری است. علائم این بیماری ممکن است شبیه بیماری های دیگر باشند و همچنین علائم گذرا و موقتی ای دارد. به منظور تشخیص علت این بیماری، پزشک باید چندین آزمایش را انجام دهد. این آزمایش ها همچنین به پزشک کمک می کنند تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما ارائه دهد تا درد و علائم دیگر شما تسکین پیدا کنند و بهبودی شما سرعت بخشیده شود. وقتی به پزشک مراجعه می کنید، در مورد علائم کنونی و روش های درمان تنگی کانال نخاع که پیش از این امتحان کرده اید، سوالاتی از شما می پرسد. این بخشی از معاینه است. همچنین باید برای کمک به تشخیص علت تنگی نخاع باید عکس برداری کنید. پزشک از شما درخواست می کند تا آزمایشات دیگری مثل میلوگرام را انجام دهید.

 

درمان با ورزش

ورزش درمانی: ورزش های کششی خاصی در جهت افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و تقویت عضلات شکمی و عضلات اطراف ستون فقرات در جهت کاهش فشار بر روی کمر، از جمله اهداف آموزش ورزش کمر به بیماران می باشد 

 

تغییر فعالیت ها و اصلاح الگوهای حرکتی: به بیماران گوشزد می شود تا از فعالیت ها و حرکاتی که سبب تشدید درد ناشی از تنگی کانال نخاع کمر می شوند اجتناب کنند. همچنین استفاده از عصا یا واکر جهت این بیماران با توجه به خم شدن به جلو حین استفاده از آنها و همچنین کاهش فشار به کمر، توصیه می شود. در هنگام نشستن نیز از صندلی های دارای پشتی متحرک استفاده نمایند.

  فیزیوتراپی تخصصی: فیزیوتراپی مانند  آنچه که در ورزش درمانی گفته شد، با تقویت عضلات شکمی و عضلات ستون فقرات سبب کاهش فشار بر روی کمر و کاهش علائم تنگی کانال نخاع می شود. از طرفی استفاده از طب سوزنی و لیزردرمانی به انعطاف پذیری ستون فقرات و کاهش علایم بیمار کمک می کند استفاده از پزشکان دوره دیده مانیپولاسیون و انجام ماساژ های درمانی تخصصی سبب گردیده تا با جااندازی مفاصل فاست دچار تغییر شکل شده، در برخی بیماران تنگی کانال جانبی، علایم این بیماران برای همیشه بهبود یابد.

منبع اصلی مطلب : درمان درد مفاصل و استخوان با ورزش
برچسب ها : کانال ,تنگی ,نخاع ,علائم ,کاهش ,فقرات ,تنگی کانال ,کانال نخاع ,ستون فقرات ,کانال نخاعی ,کاهش فشار ,تنگی کانال نخاعی ,تنگی کانال کمری،
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : تنگی کانال نخاع و درمان آن با ورزش