زانو ,ماساژ ,زانوی ,حالی ,مفصل ,راست ,ماساژ درمانی ,تکرار کنید ,مفصل زانو ,دراز کرده ,عضلات چهار 

photodune-2374727-man-knee-pain-s.jpg (632×948)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زانو بزرگترین مفصل در بدن انسان است. استخوان­ های بالا و پایین زانو توسط دو عدد دیسک (مینیسک) از یکدیگر جدا می­شوند. استخوان ساق بالا (استخوان ران) و استخوان ساق پایین (درشت نی و نازک نی) از طریق رباط ­ها، تاندون ­ها و عضلات به یکدیگر متصل هستند. سطح استخوان داخل مفصل زانو با یک غضروف مفصلی پوشیده شده است که تکان­ ها را به خود جذب می­ کند و در عمل می­تواند حرکت نرم و روان مفصل را امکان­پذیر کند.

 زانو درد یا آسیب‌های زانو رواج بسیار بالایی دارند و علل متعددی را می‌توان برای بروز این قبیل عارضه‌ها برشمرد؛ مانند بیماری آرتروز،ورم زانو، نقرس و عفونت ، ژنوواروم،زانوی ضربدری، زانوی درون گرد، زانو پرانتزی یا پاکمانی ( واروس بیش از حد ) اختلال در مفصل زانو است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می گیرند.می تواند باعث بروز دردزانو شود. که در این صورت باید اقدام به درمان زانوی پرانتزی یا پاکمانی شود تا درد زانو هم بهبود یابد. بنابراین تشخیص صحیح علت زانو درد در انتخاب بهترین روش درمان پارگی مینیسک از اهمیت بالایی برخوردار است. در پاسخ به این سوال که درد زانو چیست؟ باید گفت درد زانو گاهی از صدمه دیدن بافت‌های نرم، برای مثال رگ به رگ شدن رباط و کشیدگی رباط صلیبی زانو، گاهی در اثر عارضه‌های استخوانی مانند آرتروز زانو، بیماری اسگود شلاتر و گاهی در نتیجه اختلال زیست مکانیکی مانند سندرم پاتلوفمورال به وجود می‌آید. زانو درد حتی در برخی موارد از سیاتیک نشأت می‌گیرد. درد زانو دلایل مختلفی دارد و درمان‌ زانو درد نیز بسته به تشخیص صحیح پزشک پیشنهاد می‌شود. فرایند برای درمان قفل شدن زانو یا موارد دیگر در گستره‌ای از روش‌های ساده‌ی متحرک سازی زانو، ماساژ درمانی، باندپیچی، نرمش‌های کششی یا مقاومتی و استمرار در انجام آنها تا پروتکل توان‌بخشی پس از تعویض یا ترمیم زانو متغیر است. فواید ماساژ درمانی فقط آرام‌سازی عضلات نیست، بلکه انواع ماساژ، فواید خیلی بیشتر از آن به همراه دارند. برخی از ناراحتی‌ها و عوارضی که ماساژ می‌تواند در برطرف شدن آن‌ها تأثیر داشته باشد عبارت است از:

 کمر درد:تأثیر مثبت ماساژ درمانی در رفع کمر درد، در تحقیقات متعددی به اثبات رسیده است. در واقع در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ میلادی انجام گرفت، ثابت شد که کارآیی ماساژ درمانی در تسکین درد‌های مداوم ناحیه پایین کمر، بسیار بیشتر از روش اصلاح ستون فقرات با استفاده از طب سوزنی می‌باشد. همچنین این تحقیقات نشان داد که ماساژ درمانی، میزان نیاز به مصرف قرص‌های مسکن را تا ۳۶% کاهش می‌دهد.

 سر درد: تحقیقات متعددی هم نشان داده است که ماساژ درمانی در تسکین نوع دیگری از دردهای مزمن، یعنی سر درد، تأثیر بسزایی دارد. ماساژ درمانی می‌تواند تعداد سر دردهای میگرنی که یک شخص دچار آن می‌شود را کاهش دهد و به خواب بهتر افراد مبتلا به سر درد کمک کند.

استئوآرتروز : در اولین آزمایش کلینیکی که با هدف بررسی کارآیی ماساژ سوئدی در بهبود استئوآرتروز زانو انجام شد، میزان درد، سختی و عملکرد مفصل زانو در بیمارانی که هر هفته یک یا دو جلسه یک ساعته ماساژ بر روی آنها انجام می‌شد، بهبود پیدا کرد. در حالی که آثار این بهبودی در افرادی که ماساژ بر روی آن‌ها انجام نگرفته بود، مشاهده نشد.

 هر چند مشکلات کیست مینیسک زانو و  زانو درد اغلب در نتیجه یک صدمه به یک یا چند عدد از این ساختارها ایجاد می­شود، ممکن است دلایل دیگری نیز برای مشاهده این مشکلات وجود داشته باشد. در این حالت برخی افراد به احتمال بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات زانو در مقایسه با سایرین هستند.

 علت و دلایل زانو درد

 بسیاری از عارضه‌های ستون فقرات باعث درد پا، درد ساق پا و درد لگن تا زانو و دیگر علائم پایین‌تنه مانند خواب رفتن، گزگز، بی حسی و ضعف رفتن ساق پا می‌شود. تشخیص کالبدشناختی صحیح علت سندرم هر درد خاص لازمه درمان‌ موفقیت‌آمیز است.

 ژنوواروم، زانوی درون گرد،پای ضربدری، زانو پرانتزی یا پاکمانی ( واروس بیش از حد ) اختلال در مفصل زانو است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می گیرند. این امر باعث درد در این ناحیه می شود

 زانو ها مفاصل پیچیده ای هستند که اغلب در نتیجه آسیب دیدگی (تروما) یا “ساییدگی و پارگی” صدمه می بینند. در افراد بالای 50 سال، شایع ترین علت درد زانو استئوآرتریت است. علل درد زانو در افراد جوان تر عبارتند از استفاده بیش از حد از زانو و آسیب دیدگی. همچنین زانو درد می تواند ناشی از عفونت (به عنوان مثال استئومیلیت، بورسیت سپتیک) و بیماری هایی خاص باشد.

 علت زانو درد

علت زانو درد می تواند موارد زیادی باشد که برخی از شایع ترین آن ها عبارتند از:

  •  استئو آرتریت (آرتروز زانو)
  •  بورسیت (آماس کیسه های مفصلی)
  •  تاندونیت (التهاب تاندون)
  •  کیست بیکر
  •  سندرم درد پاتلوفمورال (PFPS)
  •  آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

 ورزش و حرکات اصلاحی

 حرکات اصلاحی و ورزش زانو درد  و همچنین تقویت عضلات چهار سر ران می تواند به بهبود و حتی رفع درد زانو کمک کند.

 کشش عضلات پشت ساق

 بایستید در حالی که دست ها را به سمت دیواری دراز کرده و کف دست ها روی دیوار هستند. پای راست خود را پشت پای چپ قرار دهید. در حالی که دست ها را به عنوان تکیه گاه روی دیوار گذاشته اید زانوی پای چپ را به آرامی به جلو خم کنید. زانوی پای راست را صاف، پاشنه پای راست را روی زمین و زانوی پای چپ را دربالای پای چپ نگاه دارید. این حالت را برای حدود 30 ثانیه حفظ کنید. پاها را عوض کنید و تمرین را تکرار کنید.

 سفت کردن عضلات چهار سر ران

 روی زمین بنشینید یا دراز بکشید در حالی که پای راست خود را مستقیم در جلوی خود دراز کرده اید و یک حوله لوله شده را زیر زانوی پای راست قرار دهید. در حالی که ران خود را سفت می کنید زانوی خود را به سمت پایین و به حوله فشار دهید. این حالت را 5 ثانیه حفظ کنید سپس آن را رها کنید. این تمرین را سه سری و هر سری 10 مرتبه تکرار کنید آنگاه پاها را عوض کنید

 بالا بردن مستقیم پا

 دراز بکشید در حالی که پای راست را دراز و پای چپ را خم کرده اید. پایی را که صاف است بلند کنید تا جایی که زانوهای دو پا با هم برخورد کنند سپس به آرامی پا را پایین بیاورید. این تمرین را سه سری و در هر سری ده بار تکرار کنید سپس پاها را عوض کنید.

 کشش همسترینگ

 به پشت دراز بکشید و در حالی که هر دو پا صاف هستند نوار بلندی را دور سینه پا بیندازید. با استفاده از نوار پای خود را بلند کنید تا جایی که در پشت زانو و ران خود احساس کشیدگی کنید. (مطمئن شوید که زانویتان قفل نشده است). پا را برای 30 ثانیه در این حالت نگاه دارید. دو مرتبه دیگر این تمرین را تکرار کنید سپس پاها را عوض کنید. 

 

منبع اصلی مطلب : درمان درد مفاصل و استخوان با ورزش
برچسب ها : زانو ,ماساژ ,زانوی ,حالی ,مفصل ,راست ,ماساژ درمانی ,تکرار کنید ,مفصل زانو ,دراز کرده ,عضلات چهار
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : زانو درد و حرکات ورزشی